top of page

İnternet Bağımlılığı Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Güncelleme tarihi: 19 Ara 2021

Bu yazımızda, son yıllarda özellikle ergen ve genç bireylerin yaşamlarını etkileyen İnternet Bağımlılığı, Oyun Bağımlılığı, Telefon Bağımlılığı, Teknoloji Bağımlılığı gibi konulara değineceğiz. Bu davranışsal bağımlılıkların nedenleri, belirtileri ve çözümü hakkında bilgi ve tavsiyeler paylaşacağız.

İnternet Bağımlılığının altında, dijital oyun bağımlılığı, akıllı telefon bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, ekran bağımlılığı, tablet bağımlılığı, sanal kumar, bahis bağımlılığı, internetten alışveriş bağımlılığı gibi bir dizi alt davranış bağımlılığı bulunmaktadır.

İlk olarak İnternet Bağımlılığından başlayalım. İnternet Bağımlılığı, kişinin günlük yaşamını etkileyecek şekilde, günün büyük bölümünü internete bağlanan araçlarla farklı mecralarda geçirmesi, günlük hayatta karşılaştıkları sorunlardan kaçınma davranışı olarak tanımlanabilir. Bu davranışın altında ise kaygı, üzüntü, öfke gibi bir takım duygular ve psikolojik etmenler yatmaktadır.


Bitmeyen bir Kısır Döngü: İnternet Bağımlılığı !

Kişiler bir takım sorunlardan kaçarak kendilerini sanal bir dünyanın içinde bulurlar. Bu dünyada kimse onları yargılamaz, sorumluluk beklemez, eleştirmez ve tanımaz. Kontrol kendilerindedir ve istedikleri içeriğe istedikleri kimlikle erişebilirler. Bu geçici iyi hissetme ve özgürlük hissi bir süre sonra kendi çıkmazını yaratır ve kişi internetten mahrum olduğunda da gergin, mutsuz ve üzgün hisseder. İşte İnternet Bağımlılığı da tam olarak burada başlar. Bırakmak isteyip durduramadığında, kendine sözler verip tutamadığında kişi bu davranışın bağımlısı olmuştur.


İnternet Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir?

Bireylerin günlük yaşamdaki olası sorun, duygu ve sorumluluklardan kaçınarak geçici bir rahatlama için internette bir dünya yarattıklarından bahsetmiştik. Bunun temel nedenlerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Kendini yalnız ve anlaşılmaz hissetme

 • Geçmişten gelen, giderilmemiş duygusal ve psikolojik ihtiyaçlar

 • İnternette kendini özgür, anonim ve kalabalık hissetme

 • Gerçek dünyaya göre internet dünyasının daha eğlenceli ve basit olması

 • İstediği kimliği yaratabilme ve kontrolün elinde olma durumu

 • Yanlış, otoriter ve yargılayıcı ebeveyn tutumları

 • Yaşanan travmalar, yetersiz benlik algısı, düşük özgüven ve kaygılı bir kişilik özelliği

İnternet Bağımlılığı Tedavi ve Terapisi Nasıl Olur?


Öncelikle İnternet Bağımlılığından kurtulmak isteyen bireyin, sorununun farkında olması, çözüm için az da olsa istekli olması tedavi motivasyonu açısından çok önemlidir. İnternet bağımlılığı tedavisinde bunun davranışsal bir bağımlılık olduğu göz önünde bulundurularak, bütüncül bir yaklaşımla tedavi protokolü yürütülmelidir. Tedavi ekibinde birden fazla uzman farklı alanlar kişiyi ve aileyi destekleyebilir. Gerek duyulması halinde ilaç tedavisi terapilere eşlik etmelidir.

Tedavi de temel amaç ve izlenecek yollar sırasıyla şöyle özetlenebilir;

 1. Kişinin sorunun farkına varmasını sağlama, çözüm için gerekli motivasyonu oluşturma. İyi bir vaka öyküsü toplama. Geçmişten günümüze ilgili yaşantıların davranışa ve bilişe etkisini saptama

 2. İnternet bağımlılığı konusunda psiko eğitim verme, farkındalık çalışmaları planlama. Eşlik edecekse ilaç tıbbi müdahaleler için yönlendirme.

 3. Kişinin internete yüklediği anlamları, yaptığı duygusal ve psikolojik yatırımları fark etme. Bağımlılığa neden olan kişisel etmenleri keşfetme.

 4. Bilişsel ve Davranışçı yaklaşımlarla küçük yaşantısal ödevler ve etkinlikler verme. Hangi duygu durumunda internette vakit geçirdiğini danışana fark ettirme.

 5. Olumsuz, baltalayıcı ve çarpık düşünceleri, uygun düşünce şemaları ile değiştirme.

 6. Altta yatan duygusal ve psikolojik ihtiyaçları gerçek hayatta akılcı yollarla gidermeyi öğretme

 7. Tetikleyici durum ve duygularla baş etmeyi öğrenme. Kendi oto kontrolünü sağlama konusunda destekleme.

 8. Geri dönüşleri engellemek için hazırlama gibi bir dizi çalışma yapılmaktadır.

Bu sorundan muzdarip kişiler veya aileleri genelde, internet bağımlılığından kurtulmak, internet bağımlılığı tedavisi, internet bağımlılığı nasıl geçer gibi aramalarla destek, bilgi ve çözüm arayışına girmektedirler. buda unutulmaması gereken nokta; internet bağımlılığı çok genel bir kavramdır ve kişiye özgü nedenleri vardır. Çözümü de yine kişiye özgü planlanmalıdır. Kendin kendine geçen küçük bir sorun gibi algılanmamalı, uzmanlardan destek almaktan çekinilmemelidir.

Kabile Psikoloji Enstitüsünde İnternet Bağımlılığı konusunda deneyimli Psikolog ve Psikolojik Danışmanlardan tavsiye ve destek alabilirsiniz.9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page
google-site-verification=-2RzKIjlO4vUHzrJ3xBDW8Ft3LXVlDC2FtQ-pZqvhWc