top of page

Nöropsikolojik Sigara Bırakma Terapisi

Nöropsikolojik Sigara Bırakma Terapisi, sigara tiryakilerini, psikolojik, biyolojik ve nörolojik olarak değerlendiren, bireylerin kendilerine özgü içme hikayelerine, nedenlerine, ve kişilik özelliklerine odaklanan, bırakma motivasyonunu ve irade gücünü artırmayı amaçlayan bütüncül ve multidisipliner bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda herhangi bir ilaç ve cihaz kullanılmadan uzman Psikolog ve Psikolojik Danışmanlarca bireysel ve grup terapileri yürütülür.

Neden Nöropsikolojik Sigara Bırakma Terapisi ?

Psikoterapi ile Sigara bırakma programında sizi; bilimsel, etkili, kolay ve kalıcı bir yöntemle Sigara Bağımlılığından kurtarmak için birçok yöntemi bir arada kullanarak Bütüncül bir yaklaşımı benimsiyoruz.

Alacağınız seanslarda; ilk olarak kendinizi suçlamayı, içmeye devam ettiğiniz için pişmanlık duymayı, iradeniz zayıf diye kendinize öfkelenmeyi bırakıp, kendinizi olduğunu gibi kabul edip sevmeyi deneyimleyeceksiniz. Bu yolculukta size; İstediğiniz her şeyi yapmaya, istemediğiniz her şeyi bırakmaya, olumlu davranışlar ve düşünceler geliştirip, zararlı davranış ve düşüncelerden kurtulmaya yetecek gücün zaten içinizde ve elinizde olduğunu fark ettirmeye çalışacağız. Bunu yaparken Psikoloji Biliminin; Bilişsel Davranışçı Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Farkındalık Temelli Terapi, Motivasyonel Görüşme, Nöropsikolojik Psiko Eğitim, Self Hipnoz gibi birden fazla yöntem, teknik ve yaklaşımını kullanacağız. Çünkü biz, tüm bilim camiası gibi, sigara içme davranışının psikolojik temelli bir eylem olduğunun farkındayız.

Bu İş Kafada Biter!

Bu işin zihnimizle, düşünce ve duygularımızla yakından ilgili olduğunu, tüm bunları yok sayarak öylesine bir cihaza bağlanmanın, bir ilaç kullanmanın tek başına faydası olmayacağını biliyor, içinizdeki o boşluğun ve çelişkinin ancak gerçekçi ve kişiye özel bir farkındalıkla giderilebileceğine, kısacası bu işin kafada biteceğine inanıyoruz.

Eğer buraya kadar, içinizden siz de aynı duyguları hissediyorsanız doğru yoldasınız. Hadi devam edelim.

Nasıl İlerliyoruz ?

Bu Terapi Programında;

İlk adım olarak uyguladığımız yöntemlerle; sadece size özgü olan Sigara içme hikayenizi araştıracağız. Çocukluk yaşantılarınızdan başlayarak, sigaranın psikolojik yapılanmanızda ne zaman hangi ihtiyaçla size iliştiğini bulacağız. 

 

Basit bir tütün çubuğunun nasıl vazgeçilmez bir esarete dönüştüğünü, hangi anlamları kazandığını, o anlamların altında yatan gerçek ihtiyaçları keşfedeceğiz. Ne zaman, hangi duygusal ihtiyacınızı gidermek için başladınız? Zararını bile bile neden içmeye devam ettiniz? Gerçek içme nedenleriniz nelerdi? Size, içmek istiyorum- bırakmalıyım çelişkisini yaşatan şeyler neler? Bırakma kararını veya denemelerini başarısız kılan faktörler nelerdi? Neden şimdi bırakmak istiyorsunuz? gibi gerçekçi ve bilişsel müdahalelerle doğru cevapları bulacağız.

Neyi Fark edeceksiniz ?

Bilinçaltınızın derinliklerinde gizli bu gerçek cevapları bulduğunuzda,

 Günde neden hiçbir işe yaramadığı halde otomatik olarak 10-20-40 sigara içtiğinizi, içemediğinizde neden kendinizi mutsuz, gergin, sinirli, stresli hissettiğinizi,

Bırakmak isteyince neden ilk seferinde kendi kendinize başaramadığınızı,

Vazgeçilmez sandığınız o özel sigaraların neden o anlara, o şeylere, o yiyecek ve içeceklere, o duygulara yapıştığını, gerçekte dikkat odaklanma sağlayıp sağlamadığını, içinizdeki canım çekiyor duygusunun gerçek ne olduğunu,

 En önemlisi, hangi duygusal ve psikolojik ihtiyacınızın giderilmediğini fark edeceksiniz.

Duyguların bir kağıda sarılıp içilemeyeceğini fark ettiğinizde işte gerçek bırakma yolculuğunuz o zaman başlayacak. Sigaranın zihninizdeki tüm anlamları çökünce, içmek için bir neden bulamayacak ve isteseniz de içemeyeceksiniz.

Öğrendiğiniz ve yaptığınız küçük BDT uygulamaları ile;

Vazgeçmeyi istemediğiniz, tadını, kokusunu, tutuşunu, yanışını, paketini sevdiğiniz o sigaralar, sizin için artık anlamsız, gereksiz ve sevimsiz gelecek

İkinci ve Üçüncü Aşama?

İkinci aşamada; terapistinizle birlikte planladığınız, Doz düşürme uygulaması ile nikotin bağımlılığının fiziksel etkisini hissedilmeyecek bir boyuta indirgeyecek, ilk 72 saatlik düşüşü zorlanmadan atlatacaksınız.

Bu aşamada uygulanan Self Hipnoz teknikleri ile kendinizi, istediğiniz zaman motive edebilmeyi, fiziksel ve duygusal belirtileri durdurabilmeyi, bıraktığınız için kendinizi gergin değil mutlu hissedebilmeyi öğreneceksiniz.

Son olarak geri başlamayı önlemek, tetikleyici olay ve duygularla baş etme becerileri geliştirmek, kilo alımını önlemek, başarınızı kutlamak, ilk bırakma deneyimlerinizi ve gururunuzu paylaşmak için son bir güçlendirme görüşmesi yapılır.

İşte hepsi bu kadar. Yeni ve özgür hayatınızda size kocaman mutluluklar dileriz.

#nöropsikolojiksigarabırakmaterapisi #terapiilesigarabırakma #onlinesigarabırakmaterapisi

Kabile Psikoloji Enstitüsü bünyesindeki uzman psikolog ve psikolojik danışmanlar; İzmir merkezdeki ofisimizde veya online olarak Sigara Bırakma Terapisi hizmeti vermektedirler.

bottom of page
google-site-verification=-2RzKIjlO4vUHzrJ3xBDW8Ft3LXVlDC2FtQ-pZqvhWc