top of page

Nöropsikolojik Zayıflama Kilo Verme Terapisi

Nöropsikolojik Zayıflama Terapisi Nedir?

Nöropsikoloji ile zayıflama Terapisi, bireyi psikolojik, biyolojik ve nörolojik olarak değerlendiren bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre kilo almak ve vermek sadece biyoloji ve fiziksel özelliklerle ilgili değildir. Kilo vermek isteyen kişinin psikolojik yapılanması, beyindeki nörolojik düzen, geçmiş yaşantılar, çevre gibi bir çok etmen yeme davranışını etkilemektedir.

Herhangi bir diyet ve  egzersiz programına başlayan ancak kısa bir süre sonra sıkılıp yorularak diyetlerini yarım bırakan bireyler, sadece fiziksel açlığa ve aktiviteye odaklandıkları için, içlerindeki duygusal ve psikolojik motivasyonu çok çabuk kaybederler.

Nöropsikolojik Zayıflama Terapisi, kilo vermek isteyen bireyleri bir bütün olarak değerlendiren, içinde Bilişsel Davranışçı Terapi, Nöropsikolojik Psiko Eğitim, Çözüm Odaklı Terapi, Motivasyonel Görüşme, Self Hipnoz, Mindful Yeme gibi bir çok yöntem ve teknikle, kişilerin kilo verme ve zayıflama süreçlerini destekleyen, ruh sağlığı profesyonelleri tarafından uygulanan multidispliner ve bilimsel bir terapi programıdır.

 

Bu programda kişilere bir diyet ve egzersiz programı verilmez. Kişilerin bir diyetisyen kontrolünde veya kendi seçimleri ile başladıkları bir diyet ve egzersiz planına sadık kalıp sürdürme becerileri geliştirilir. Diyetlerini bozan duygusal yeme davranışları durdurulur ve zorlanarak değil keyif alarak programlarına devam etmeler sağlanır.

en-kolay-kilo-verme-yöntemi.png

Nöropsikolojik Zayıflamada Terapistin Rolü?

Bu programda Terapist; kilo vermek isteyen bireylerdeki duygusal açlığa ve nörolojik dengeye odaklanır. Çocukluk yaşantılarından başlanarak danışanın; yeme davranışının nasıl şekillendiği, hangi gıdaların hangi anlamlara büründüğü, altında yatan duygusal ve psikolojik ihtiyaçlar keşfedilir. Terapistin görevi birden fazla Psikoterapi yöntem ve tekniği kullanarak; kişiye, baltalayıcı düşünceleri durdurup, uygun düşünce tutumlar geliştirerek kişinin kilo verme motivasyonunu ve sürdürme becerisini geliştirmektir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda; Nöropsikolojik Zayıflama Terapisi kullanılarak, Beyin ve Duygular eş zamanlı olarak kontrol edilebildiğinde, bireylerin kilo kontrol programlarına diyetlerine ve egzersizlerine daha sadık, zorlanmadan ve keyifle devam edebilecekleri görülmüştür.

Duyguların Değişirse Bedenin Değişir!

Yeme davranışı fiziksel ve duygusal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel açlık yaşamımızı sürdürmek için gerekli biyolojik bir ihtiyaçtır. Duygusal açlık ise; dürtüsel olarak kendimizi yatıştırmak için tükettiğimiz gıdaların tüketimine neden olur. Gerek duygusal gerek fiziksel olarak bize bir faydası yoktur. Aksine fazla ve gereksiz gıda tüketimi nedeniyle kilo alımına ve kendimizi kötü hissetmemize neden olur.

Duygusal yeme, diyet ve egzersizlerle durdurulabilen bir eylem değildir. Bunun için kişinin geçmiş yaşantıları, travmaları, yeme alışkanlıkları, yemeklerin anlamı, duygularında ve beyninde hangi yol ve yolakların aktif olduğu, yaşadıkları çelişki, hissettikleri boşluk ve yetersizlik hisleri gibi bir çok durum bir ruh sağlığı uzmanı tarafından çalışılmalı, buradaki yanlış inançlar, tutumlar, donmuş travmalar, anlam yüklemeler, yeni, gerçekçi ve uygun olanlarla değiştirilmelidir.

en iyi zayıflama, en-kolay-kilo-verme-zayiflama-nöropsikoloji-ile-zayiflama-yöntemleri.jpg
nöropsikoloji-ile-zayiflama.jpg

Nöropsikoloji ile Zayıflama Terapisi Nasıl İlerliyor? Bana Uygun Mu?

Ortalama 8 seanslık bireysel veya grup terapisi uygulaması ile, kilo vermek isteyen kişilerin, kendilerini daha iyi tanımaları, bedenlerini ve duygularını olduğu gibi kabul etmeleri, yaşadıkları yemeliyim-yememeliyim çelişkisini bitirmeleri, başladıkları programlara sadık kalmaları, beyinlerinde yeme davranışını nelerin etkilediği, nelerin duygusal yeme nelerin fiziksel açlık olduğu, duygularını yeme davranışından nasıl ayıracakları, irade gücünü nasıl artıracaklarını, diyet ve kilo verme motivasyonunu nasıl kalıcı hale getirecekleri, aşırı  dürtüsel ve tıkınırcasına yeme alışkanlıklarını nasıl değiştirecekleri, tetikleyici durum ve yiyeceklere nasıl hayır diyebileceklerini, yoksunluk ve vazgeçme hissi yaşamadan istedikleri gıdaları istedikleri kadar yiyebileceklerini, kilo verme ve zayıflama sürecini stresli bir durumdan nasıl keyifli bir duruma dönüştüreceklerini öğreten bir farkındalık, motivasyon ve psikolojik sağlamlık kazandırma sürecidir.

Diyetisyen Desteği Almalı mıyım? Diyet ve Egzersiz Şart mı?

Eğer amacımız var olan kilomuzu korumak  ve daha fazla kilo almamak ise, kendi yaptığınız düzenlemeler ile kilonuzu korumanız mümkün. Ancak kilo verme ve zayıflama niyetinde isek; bize uygun olan bir diyet ve basit aktivitelerle kilo vermeyi desteklememiz gerekmektedir. Bunun için de yeni nesil uygulamalarla size uygun programlar hazırlayan bir diyetisyenden destek almak en doğru yaklaşım olacaktır. Nöropsikolojik Zayıflama ve Kilo Verme Terapisi kişilere bir diyet programı vermez. Kişinin karar verdiği ve ona uygun olan bir diyete devam etmesini, kilo verme motivasyonunu korumasını, kilo verirken keyif almasını, bu süreçte psikolojik sağlıklılığını ve iradesini güçlendirmesini sağlar.

bottom of page
google-site-verification=-2RzKIjlO4vUHzrJ3xBDW8Ft3LXVlDC2FtQ-pZqvhWc